Stvaralački pokret u Hrvatskoj #5: American Corner sastanak u "makers" duhu
Tekst sastavljen od 5 dkg knjiga, 10 dkg knjižnica, 7 dkg predavanja, 3 dkg stavova, 1 dkg dokumentaraca. I žličica 3D printera za začin.
Kotrlja se. I to dobro…
To je osnovni dojam koji me danas, 7. 12. 2015., prati nakon u Splitu održanog radnog sastanka voditelja i ravnatelja hrvatskih knjižnica u kojima se razvija “American Corner”, program kulturne suradnje knjižnica i Veleposlanstva SAD-a. Nažalost, nisu svi mogli prisustvovati, ali vjetrovi koji pušu su jasni…. Gradska knjižnica Zadar razvija već samom estetikom viđenom na prezentaciji zabavnu multimedijsku kombinaciju u kojoj svoje mjesto imaju video igre, stripovi, glazba, filmovi, iPad aplikacije, programiranje, a sve se to pronosi i iznosi i zadarskim krajem izvan knjižnice… Kreću razgovori o aktivnostima koje će potaknuti ulazak u svijet 3D printanja pri čemu će pomoći agilna zadarska Tehnička škola… Gradska knjižnica Vukovar uz ostale razvija i “makers” priču pa osim što se djeca već mogu kreativno igrati Lego kockama upravo je nabavljen i dvoglavi Vertex 3D printer koji čeka svoje sastavljanje pa jedva čekamo npr. isprintanu dvobojnu Vučedolsku golubicu. Upravo toj knjižnici pripada i čast možda najoriginalnijeg i pravog “makers” suvenira - dok svi uglavnom tiskamo straničnike s natpisom naših projekata oni su prikladno uredili maleni fleksibilni alatni set koji je ujedno i svjetiljka. Iz Vukovara do nove “makers” aktivnosti ne putujemo daleko - Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek uredila je svježi prostor u koji će odlično sjesti i stvaralačke aktivnosti kojih naravno nema bez 3D printera… Uz sve tekuće, vidljive i nevidljive probleme na raznim frontama, vidi se da postoji entuzijazam i volja za pretvaranje knjižnica u stvaralačke točke zajednice što je uloga koja se uz knjige savršeno nadopunjuje.
A kada smo kod knjiga i u ležernom raspoloženju, nisam ni trena dvojio o kupovini nečeg što se zove “3D Printing will Rock the World”. John Hornick dobar je poznavatelj industrije, ovo je potpuno novi uradak, a do isporuke s Amazona sačekat ćemo tri tjedna pa ispravnije prosuditi… I tu dolazimo do posebne teme na koju ćemo se jednom sa 100%-om pažnjom osvrnuti - izvori znanja o stvaralaštvu, “makers” kulturi, hobizmu... Radovi, članci, knjige, studije, video radovi, tutoriali, filmovi (...) obično dolaze pred naše oči i u uši uglavnom na engleskom jeziku te su djela stranih autora… Znanje ne poznaje granice ni nacionalnost pa potonja činjenica nije toliko zabrinjavajuća iako bi bilo lijepo da domaći autori u nekom solidnijem ritmu stvaraju i dobre izbore znanja. Veći je problem što je gotovo sve na engleskom jeziku jer prevoditeljsko-izdavačka djelatnost u toj sferi ne može prodisati. I opet, nije problem što je sve na engleskom, čitamo ga, pričamo i pišemo, već u nečem potpuno drugome - u malenosti u koju klizimo. Ne želim zvučati kao Ljudevit Gaj i neki članovi njegovog pokreta iz XIX. stoljeća, ali onaj tko nema znanje i na svome jeziku, samog znanja zapravo često ni nema. Koliko znanje na materinjem jeziku znači lijepo svjedoči priručnik Paola Zenzerovića “Arduino kroz jednostavne primjere” koji je u kratkom roku doživio i drugo izdanje. Ono što začuđuje je da ga velik dio narodnih knjižnica (na žalost ni naša) još uvijek nema na policama.
Uživajte u prosincu - čuli smo da je 3D printer u Rijeci pomogao i u nastanku dobre čokolade, a pogled na nazive ovogodišnjih izlaganja na otvorenim danima 3D ispisa na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu 2015. traži čuvanje u arhivi jer mislim da ćemo se jednom sa smijehom sjećati pionirskih dana s toliko inspirativne energije: “3D u edukaciji (4) 11:00-12:0; Marko Cipranović: 3D za učenike osnovnih škola; Nikola Renčelj i Josip Kovač Levantin: Izrada besposadnih letjelica uz pomoć 3D printera; Matija Sedak: Studentski 3D ispis u arhitekturi; Fran Vince: Radionica 3D modeliranja za 3D print; 3D kroz inovacije (4) 12:00-12:30; Ivan Rogoz: Re-cycle for R&D; Pauli Kokkonen: Idea2Product; Kresimir Žeželj: Knjižice ideja; Ivan Reljić: Vlastiti projekti u 3D; Success Story (4) 12:30-13:00; Igor Puhar, Matej Bošnjak: Od ideje do 3Da; Josip Almaši: Mikrotron Story; Jerislav Bobić: PeThe; Pavao Pahljina: STEMI - učenje stvaranjem; FabLab Charter (3-5) 13:00-13:30 Josip Budimčić: # labos Osijek; Igor Trupina: Bit POTI-POTI-ja, Ljubljana; Katja Horvat: KreatorLAB, Maribor; Borko Jovanović: Polyhedra, Beograd; Roberto Vdović: FabLAB u 2015”
Pogledajte sjajan retro stvaralački From Bedrooms to Billions, sve će biti jasnije. No ok, milijune vjerojatno možemo zaboraviti, ali bit će zabavno...
Pozdrav iz Splita.
Fotografije: American Corner Vukovar