Predstavljanje 3D printanja u biomedicini kroz izložbu u Malom salonu
Gdje je 3D printanje tu je i naš Lab, a posebno kada je tvorac...
...izložbe na koju idemo u ponedjeljak 19.1. u Mali salon i Sven Maričić, među ostalim i naš suradnik u razvoju inkubatora 3D printanja za djecu i mlade.
Riječ je o dokumentarnoj izložbi povodom obljetnice prve primjene 3D printanja u kirurgiji u ovom dijelu Europe 2008. godine, a koja pruža pogled na sinergiju između različitih grana znanosti i umjetnosti (s naglaskom na primjenu novih tehnologija u znanosti i poveznica s utjecajem na računalni 3D dizajn, projektiranje, 3D print i kreativno izražavanje.)
Prvi takav projektirani implantat namijenjen rekonstrukciji dijela čela i nosa, po prvi puta u ovom dijelu Europe, napravljen je 2008. godine u suradnji Tehničkog i Medicinskog fakulteta, Polikinike Rident koja je ustupila moderni multislice CT uređaj i oblikovala završnu geometriju, te tvrtke Noven d.o.o. koja je ustupila 3D pisač kako bi se napravila anatomska geometrija koštanog defekta. Konačni rezultat ove suradnje, implantiran je pod stručnim nadzorom medicinskog tima, kirurga otorinolaringologa, uz pomoć anesteziologa te drugog stručnog osoblja klinike.
Sumirano, 2008. godine napravljena je prekretnica. Svrstali smo se u elitno društvo zemalja koje imaju znanja i vještine korištenja visoke tehnologije 3D printa i skeniranja u kirurgiji te kao posljedicu toga imamo jedinstven događaj: jedan koštani defekt, jedan CT sken, jedan 3D print, jednu implantaciju i jednog zadovoljnog čovjeka kojemu je vraćena anatomska geometrija.
Zaplovimo i otisnimo se preko ruba znanstvenih obala u beskrajni svemir svih mogućnosti.
Mjesto radnje: Mali salon, Korzo 24
Vrijeme radnje: ponedjeljak 19.1. u 19 sati
O autorima:
Dr. sc. Sven Maričić, mag. ing. mech., voditelj laboratorija za plastične deformacije i obradne strojeve na Tehničkom fakultetu te stručni suradnik na više projekata na Medicinskom fakultetu, znanstveni je savjetnik školovan na više međunarodnih sveučilišta i instituta.
Nakon odrađenih stipendija u Finskoj – laboratorij na Helsinki University of Technology i Švedskoj – tvornica Volvo, završio je poslijediplomski studij. Doktorirao je na temi izrade rekonstrukcija i projektiranja implantata uz pomoć 3D tehnologije pod mentorstvom red. prof. dr. sc. M. Perinić (RITEH) i izv. prof. dr. sc. D. Kovačević Pavičić (MEDRI). U posljednje vrijeme sve češće drži pozvana predavanja po Europi. Služi se s nekoliko jezika. U slobodno vrijeme diše, čita i radi na novim projektima koji se protežu od popularizacije 3D printanja među djecom do osmišljavanja autentičnih turističkih suvenira.
Prof.dr.sc. Saša Ostojić, dr.med., redovni je profesor i Prodekan na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, te znanstveni savjetnik koji se usavršavao na više domaćih i međunarodnih instituta. Njegov po mnogočemu jedinstven neuobičajeni umjetnički pristup znanosti, primjer je kako uspješno povezati istraživanja i emocionalnu inteligenciju. Svojstvenom strašću, predanošću i vrhunskom profesionalnom preciznošću, on duboko prodire u znanstvene teme kojima se bavi i o kojima javno promišlja, na dojmljivim predavanjima kao i u brojnim medijskim istupima. Istovremeno, nikada ne gubi iz vida široke implikacije tih spoznaja na svakodnevni rad i život čovjeka, te posljedice za društvo i današnji Svijet u cjelini.
Propitivanje novih puteva u prijenosu informacija i nesvakidašnja stvaralačka energija, čine ovog liječnika i znanstvenika prepoznatljivim na domaćoj i inozemnoj znanstvenoj sceni. Dobitnik je visokih priznanja za svoj rad, Državne nagrade za znanost u kategoriji biomedicinskih znanosti, kao i Godišnje Nagrade Grada Rijeke, za izniman doprinos spoznaji, promociji, popularizaciji i unapređenju biomedicinskih znanosti.
Saša Ostojić autor je koncepta izložbe, kao i umjetničkog performansa zvukom i svjetlom na otvorenju.
Gradska knjižnica Rijeka
Središnja narodna knjižnica grada Rijeke. Mjesto dobrih knjiga, stvaralaštva i začina za kvalitetno slobodno vrijeme. / opširnije
Vezani sadržaji
Roberto Vdović: 3D-printeri u svakoj osnovnoj školi donijeli bi zaokret
Iza jednog od domaćih FabLab-ova stoji mr. sc. Roberto Vdović, asistent na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu koji entuzijastično radi na održavanju udruge i organizaciji pokreta. Nadam... / Više
Sven Maričić: Djetinjstvo je najkreativniji dio života
Kada je riječ o 3D-printanju, dr. sc. Sven Maričić s Tehničkog fakulteta u Rijeci nezaobilazno je ime. Svoja široka znanja i vještine rabi i u razvoju inkubatora 3D-printanja Gradske knjižnice Rije... / Više
3D-print-inkubator: od radionice modeliranja do izrade društvenih igara
Pritisnuli smo “start printing”! To je vjerojatno najbolji i najsažetiji opis našeg početka javnih aktivnosti u sklopu projekta razvoja inkubatora za 3D-printanje za djecu i mlade koji je... / Više