Gradska knjižnica Rijeka hrvatski je partner u europskom projektu ACCESS IT Plus s ciljem jačanja stručnih kapaciteta za vidljivost digitalizirane hrvatske kulturne baštine na portalu Europeane. Projekt se financira u okviru programa Kultura 2007 – 2013.
Digitalne riznice za male baštinske institucije i Suradnja s Europeanom su obrazovni tečajevi razvijeni u sklopu projekta a namijenjeni su stručnjacima baštinskih institucija − knjižnica, arhiva, muzeja za stjecanje neophodnih vještina da bi digitalizirali svoje sadržaje i učinili ih dostupnima Europeani i drugim uslugama na mreži.
Prvi tečaj pod nazivom Digitalne riznice za male baštinske institucije pokriva teme: kako digitalizirati objekte kulturne baštine, kako ih pripremiti za online prezentaciju i kako ih opisati metapodacima. Uz neophodnu teorijsku podlogu, tečaj također uključuje module osmišljene tako da zaposlenicima malih institucija pokažu kako stvoriti digitalni sadržaj visoke kvalitete i dati ga na raspolaganje uslugama poput Europeane.
Drugi tečaj pod nazivom Suradnja s Europeanom namijenjen je onima koji svoj sadržaj žele proslijediti Europeani. Tečaj pokriva viziju koja stoji u pozadini Europeane i objašnjava njezinu tehničku infrastrukturu. Također pruža detaljno objašnjenje postupaka koji se moraju slijediti kako bi digitalni izvori kulturne baštine bili dostupni putem Europeane.
Tečajevi su dostupni online za sve one koji imaju AAI@EduHr elektronički identitet (CARNet lozinku). Svi ostali u svrhu ove online edukacije svoj AAI elektronički identitet mogu prethodno zatražiti na stranici projekta .
Dodatak tečajevima je i praktičan alat za digitalizaciju DigitLab koji se može koristiti u svakodnevnom radu kao i obučavanju, a nalazi se na web stranici .
Tečajevi su besplatni i nakon uspješnog svladavanja (u roku od 3 mjeseca) dobiva se certifikat u suradnji s Centrom za stalno stručno usavršavanje knjižničara pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Najveća vrijednost ovoga online obrazovnog programa je njegova utemeljenost na dobroj europskoj praksi, razvijanju vještina i stjecanju dragocjenih praktičnih znanja neophodnih u digitalnom dobu u kojem živimo.